اتاق فرار طالع نحس

اتاق فرار

اتاق فرار، در واقع بازی‌ای است که در آن تیمی از بازیکنان در یک یا چند اتاق سرنخ‌هایی را کشف می‌کنند، معماها را حل می‌کنند و وظایف خود را انجام می‌دهند تا در مدت زمان محدودی به یک هدف خاص برسند. هدف این بازی معمولا پیدا کردن راه فرار است. بیشتر بازی‌های اتاق فرار تیمی است اما بازی‌های رقابتی هم دارد. در این مقاله قصد داریم شما را با اتاق فرار طالع نحس آشنا کنیم.

اتاق فرار چیست؟

اتاق فرار یک اتفاق تقریبا جدید است که در آن بازیکنان از سرنخ ها، استراتژی ها و نکاتی برای حل مجموعه ای از معماها و چالش ها برای رسیدن به هدف خود استفاده می‌کنند. بازیکنان برای انجام این کار با محدودیت زمانی هم روبرو هستند.

در طول انجام بازی معما های زیادی در نقاط مختلف از قبل مشخص شده، که شما و تیمتان باید آن ها را پیدا کنید و درست حل کنید. طراحی این بازی ها در فضاهای باز یا سر پوشیده‌ای مانند رستوران، هتل، کلبه‌های متروکه، مترو، ایستگاه فضایی، سلول‌های زندان و آسایشگاه‌های روانی انجام می شود. هر کدام از بازی‌ های اتاق فرار دارای سناریوی مختص به خود است و دارای هدف مشخصی می باشد. (بطور مثل در بازی باید از دست قاتلان زنجیره‌ای جان سالم به در برده، یا از زندان‌های مخوف فرار کرده و  حتی نقش جنایی کارآگاهی را که به دنبال قاتل بازی می‌گردد باشید)

تاریخچه اتاق فرار

برخی منابع به نسخه زنده این بازی اشاره می‌کنند که در سال 2006 در کالیفرنیا با عنوان “قطعه نارنجی” ظاهر شد. با این حال، طراح آن یک دانشجو ژاپنی به نام تاکاو کاتو بود که وقتی دید دوستش در حال یک بازی ویدیویی به نام اتاق فرار است، به فکر ساخت نسخه واقعی آن افتاد و اولین اتاق فرار را در سال 2007 در شهر سیلیکون ولی طراحی کرد.

بازی های اولیه عمدتا شامل معماهایی بود که با کاغذ و مداد حل می شدند. بعضی از نسخه ها فقط دیجیتالی یا قابل چاپ بودند. با پیچیدگی بیشتر اتاق های فرار، قفل های فیزیکی معرفی شدند که با یافتن کلیدهای مخفی و کدها با استفاده از اشیا موجود در اتاق ها باز می شدند.

استاد بازی (مستر گیم)

شخصی که محتوای بازی و فعالیت های شرکت کنندگان را در محیط، قبل، حین و بعد از بازی رصد می کند و گاهی اوقات از طریق صفحه مانیتور بازی و با کمک شرکت کنندگان در هدایت و راهنمایی نقش دارد.

مستر گیم با انجام وظایف خود تضمین می کند که روند بازی از ابتدا تا انتها به درستی و مطابق با سناریوی تعریف شده پیش می رود و شرکت کنندگان از قوانین بازی پیروی می کنند.

اتاق فرار
ژانر بازی

سناریو

همان داستان بازی است و به هر طریق و با هر ابزاری به مخاطب ارائه می شود.

ژانر

ژانر یا موضوع سناریو بسته به فضا و قالب محتوای بازی تعریف می شود که می تواند شامل یکی از موارد زیر باشد:

جنایی، ترسناک، اکشن، تاریخی، علمی تخیلی، ماجراجویی، سیاسی، فانتزی، حماسی، جنگی، بیوگرافی، کمدی، کمدی سیاه، سورئال، هیجان انگیز

با توجه به اینکه شرط اصلی در طراحی اتاق فرار خلاقیت است، مضامین تنها به موارد ذکر شده محدود نمی شوند و هر نوع ژانر جدیدی را می توان به موارد فوق اضافه کرد.

اتاق فرار طالع نحس

سناریو

در این داستان شما گروهی خلافکار هستید که دستگیر شده‌اید و در روز انتقال به دادگاه برای محاکمه، در حالی که باران شدیدی در حال باریدن بود، خودروی شما ارتباطش با مرکز فرماندهی قطع شده و برای آن که در راه گیر نکند، مجبور به تغییر مسیر می‌شود. در همین زمان تغییر مسیر خودرو به جسمی سخت برخورد می کند و چپ می کند. شما از این فرصت پیش آمده استفاده کرده و باید فرار کنید.
در طول شب برای آنکه بیرون نمانید، کاملا اتفاقی و از روی طالع نحستان وارد خانه ی داستان ما می‌شوید. این خانه در واقع متعلق به خانواده التون بوده اما کسی نمی داند که سرگذشت این خانواده چه شده است. چرا هر شب صدای جیغ و ناله از این خانه به گوش می‌رسد؟؟
همه چیز را قبل از ورود به خانه متوجه خواهید شد.

ویژگی‌های آن

این اتاق فرار دارای تم ترسناک و هیجان آور است، همراه با اتفاق‌هایی که هیجان بازی را بیشتر میکند. شما در این بازی 70 دقیقه فرصت دارید.
دکور فوق العاده جذاب که فضاسازی را عمیق‌تر میکند و شما را از زمان حال جدا میکند، چرا که بازی و حوادث در گذشته ای نسبتا دور اتفاق افتاده است.
فضای بزرگ بازی از دیگر نکات طالع نحس است. فضای این بازی حدود ۹۵ متر مربع است که امکان بازی با تعداد بالای نفرات (بین 4 تا 10 نفر) نیز امکان پذیر است.
معمای های منطقی و چالش برانگیز از دیگر نکات بازی طالع نحس است که برای گروه های حرفه ای نیز قطعا جذاب خواهد بود.

اتاق فرار
بازی گروهی اتاق فرار

قوانین بازی اتاق فرار

۱) لطفا در انتخاب روز و سانس مورد نظر خود دقت فرمایید زیرا جابه‌جایی یا کنسل کردن نوبت پس از ثبت نهایی امکان پذیر نمیباشد.

۲) در صورت ثبت نهایی، برای شما پیامک تایید ارسال خواهد شد، در غیر اینصورت با پشتیبانی تماس بگیرید.

۳) لطفا راس ساعت سانس خود در مجموعه حاضر باشید.

۴) با توجه به ترس و هیجان بالای این بازی، همه ی اعضای تیم میبایست بالای ۱۶ سال باشند.

۵) به آدرس محل بازی توجه کنید.

۶) رعایت حجاب و شئونات اسلامی برای خانم ها در تمامی مراحل بازی الزامی است.

۷) ورود افرادی که مشروبات الکلی مصرف کرده باشند به طور جدی ممنوع است.

مزایای بازی اتاق‌ فرار 

در اتاق‌فرار ، با یافتن هرگونه سرنخ، احساسی غیرقابل توصیف برای بازیکنان به وجود می‌آید. بازکردن قفل مانند باز کردن دری به دنیای ناشناخته‌ها است. پشت هر قفل چیزی است که بازیکنان قبلاً از آن اطلاع نداشتند.
از دیگر نکات مثبت بازی در این اتاق ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1- هیجان کاوش و حل معما
2- هیجان ناشی از بازی گروهی با دوستان
3- افزایش کیفیت و کارایی کار گروهی در بین گروه‌ها
4- افزایش احساس ایثار و عشق در بین هم گروهی ها
5- افزایش کیفیت تمرکز و دقت در بازیکنان
6- توسعه مهارت های ارتباطی با دوستان

 

بیشتر بخوانید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *