بازی اتاق فرار

بازی اتاق فرار

اتاق فرار، که به عنوان بازی فرار هم شناخته می‌شود در واقع بازی‌ای است که در آن تیمی از بازیکنان در یک یا چند اتاق سرنخ‌هایی را کشف می‌کنند، معماها را حل می‌کنند و وظایف خود را انجام می‌دهند تا در مدت زمان محدودی به یک هدف خاص برسند. هدف این بازی معمولا پیدا کردن راه فرار است. بیشتر بازی‌های اتاق فرار تیمی است اما بازی‌های رقابتی هم دارد.

بازی اتاق فرار چیست؟

اتاق فرار  یک اتفاق تقریبا جدید است که در آن بازیکنان از سرنخ ها، استراتژی ها و نکاتی برای حل مجموعه ای از معماها و چالش ها برای رسیدن به هدف خود استفاده می‌کنند. بازیکنان برای انجام این کار با محدودیت زمانی هم روبرو هستند.

در این بازی بازیکنان نقش یک شخصیت را بازی می‌کنند و با بازیکنان دیگر ارتباط برقرار می‌کنند. بازیکنان برای انجام مأموریت خود و فرار از اتاق مجبورند شخصیت ها را به خوبی تجسم کنند. اگرچه اتاق‌فرار یک پدیده سرگرم کننده است اما همچنین برای بحث آموزش و تیم سازی برای شرکت‌ها و گروه های حرفه‌ای هم استفاده می‌شود. دلیل اصلی آن تقویت ارتباط، اعتماد و همکاری بین اعضا است.

منشأ و تاریخچه اتاق‌فرار به اندازه خود بازی همچنان یک معما باقی مانده است. در این موارد، دانشمندان حتی در هویت مخترع این بازی اختلاف نظر دارند. با این حال، بیشتر مورخان و مفسران معتقدند که تاریخچه اتاق فرار با علاقه بشر به حل معما آغاز شده است. از حل معمای سنگی گرفته تا ساخت پیچ و خم برای سرگرمی.

نحوه طراحی اتاق فرار

طراحان اتاق‌ فرار افرادی هستند که با داشتن تجربه و دانش زیاد می‌توانند با طراحی و ساخت صحنه‌های درست، از آسیب رسیدن به بازیکن یا وسایل اتاق و همچنین تغییر روند بازی جلوگیری کنند. افراد با تخیل بالا معمولاً طراحان اتاق فرار هستند. آن‌ها معمایی را ابداع می‌کنند که پاسخ آن به حل معمای دیگری یا یافتن وسیله‌ای در یک مکان پیچیده بستگی دارد.

آن‌ها بارها و بارها خود و ذهن خود را در محیط بازی قرار می‌دهند و تمام راه‌هایی را که بازیکنان ممکن است در آینده برای برهم زدن ریتم بازی استفاده کنند، در نظر می‌گیرند. در بعضی جاها راه حل‌های ساده ای در نظر گرفته شده است تا بازیکنان ناامید نشوند و لذت کشف را از آنها سلب نکنند و در بعضی جاها بازیکنان را به دو گروه تقسیم کرده و فرار هر گروه را به حل معمای گروه دیگر منوط می‌کنند.

بازی اتاق فرار
طراحی اتاق فرار

داستان‌های واقعی فرار می‌توانند الهام خوبی برای طراحی اتاق فرار باشند. اگر فرار از زندان را دیده‌اید، مایکل اسکافیلد به طرز جذابی از امن‌ترین زندان‌های جهان فرار می‌کند و این کار را به صورت تیمی انجام می‌دهد. از چنین فیلم‌هایی به خوبی الهام گرفته‌اند.

ژانرهای اتاق فرار

بازی اتاق فرار نوع جدیدی از ورزش‌های گروهی فکری است که در آن بازیکنان در یک فضای خاص گرفتار می‌شوند. البته نوعی از این بازی وجود دارد که فراتر از یک فضای خاص و از نظر محیطی است. (معمولاً در فضاهایی مانند پارک‌ها، مجتمع‌های تجاری، مجتمع های تفریحی و غیره) اگرچه بازی اتاق فرار معمایی یک ورزش گروهی فکری است. اما این ورزش هنوز در رده ورزش‌های همگانی قرار ندارد و یک ورزش بین‌المللی و ملی به حساب نمی‌آید.

هدف اصلی از شرکت در بازی‌های اتاق فرار، گذراندن اوقات خوشی با عزیزان است. ژانرها و انواع مختلف داستان در بازی اتاق فرار وجود دارد مانند جنایی، ماجراجویی، تاریخی، ترسناک، معمایی، کارآگاهی، وحشت، فرار از زندان، کارتونی و کودکانه.
هر یک از ژانرهای بازی فرار مخاطبان زیادی را به خود جلب کرده است.

بازی اتاق فرار
هر ژانر طرفداران مختص خود را دارد

معماها

ژانرهای غیر ترسناک در اتاق فرار به طور کلی به عنوان اتاق فرار معمایی شناخته می‌شوند. در طراحی چنین اتاق‌های فراری، با وجود ایجاد هیجان و انگیزه برای حل معما برای بازیکنان، باید معماهای منطقی و منظم طراحی و اجرا شوند. انواع معما در چنین اتاق‌هایی به طور کلی از دو روش خطی (سری) و موازی پیروی می‌کنند.

در اتاق فرار معمایی علی رغم هیجان و تمایل به حل معما، معماهای منطقی متناسب با داستان اتاق طراحی می‌شوند که منجر به یافتن سرنخ می‌شوند. بازیکنان در داستان بازی غرق می‌شوند. تا حدی که هیجان بازی در یک اتاق استاندارد باعث می‌شود بازیکنان مدت طولانی با یکدیگر درباره اتفاقات و هیجان بازی صحبت کنند.

بازیکنان همیشه به دنبال راه حل برای معما هستند. اگر دو راه مختلف برای حل معما وجود داشته باشد، بازیکنان گیج می‌شوند و میزان رضایت آنها از بازی به شدت کاهش می‌یابد. بنابراین، بدترین نوع معما داشتن چندین راه حل است.

یکی از رضایت بخش‌ترین پاسخ‌هایی که یک طراح می‌تواند از بازیکنان به یک معمای حل نشده بگیرد این است که چرا من به آن فکر نکردم. وقتی بعد از بازی راه حل معما را برای بازیکن توضیح دادیم، او باید متوجه شود که این بهترین راه حل بود و راه حل دیگری نبود.

زمان حل معما

اتاق های فرار معمولاً در دنیای واقعی به صورت فضاهایی مانند زندان ها، سلول های انفرادی، خانه‌های متروکه، فضاپیماها و هر مکان دیگری که با داستان بازی سازگار باشد شبیه سازی می شوند. هر اتاق فرار، مانند همه فیلم ها، ژانر و سناریوی خاصی دارد. همانطور که در فیلم ها، نویسنده، بازیگران، کارگردان، تهیه کننده، دکوراتور و دیگر عوامل همیشه سعی می کنند تا کار را به ژانر و سناریوی فیلم نزدیک کنند.

همانطور که می‌دانید سناریوهای هر اتاق فرار متفاوت است. و هر یک از آن‌ها به تعداد مشخصی از اعضا نیاز دارند تا ما بتوانیم معمای پیش روی شما را حل کنیم. بنابراین برای استفاده از اتاق فرار، فقط یک ساعت از موبایل و تبلت خود فاصله بگیرید و درگیر یک سناریوی جذاب شوید! با بسته شدن در، تنها سوالی که ذهن شما را به خود مشغول می کند این است که ….

بازی اتاق فرار
دکور بازی اتاق فرار

چگونه از اتاق فرار کنیم؟

معماهای اتاق فرار معمولاً ساده یا پیچیده هستند. بعضی از آنها واقعاً به فکر خلاقانه نیاز دارند یا در بعضی از مراحل کافی است برای یافتن معما کمی به محیط اطراف خود توجه کنید. پیشنهاد ما این است که قبل از رزرو اتاق فرار هرگز در مورد داستان آنها سوال نکنید و به خود فرصت حل یک معمای واقعی را بدهید تا بتوانید از وقت خود لذت بیشتری ببرید.

 

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *