بازی هایی با هدف تیم سازی

بازی هایی با هدف تیم سازی

اسکیپ روم جزء بازی هایی با هدف تیم سازی به شمار می آید. برای موفق شدن در اتاق فرار تنها تشکیل تیم و همکاری با دیگران کافی نیست چرا که موفق‌ ترین گروه‌ ها نیز قهرمانی‌ های خود را مدیون قدرت و توانایی جمعی در حل مسائل و چالش‌ ها و پازل‌ ها و همچنین پیدا کردن راه‌ حل‌ های خلاقانه و متمایز فردی می‌ دانند. از آن جایی‌ که کلماتی مثل کار تیمی (Teamwork)، همکاری و فرهنگ کاری با زندگی روزانه ما گره‌ خورده و عجین شده‌ است و در هر کجا از جلسات کاری و یا حتی گروه‌ های بازی و تفریح با آن‌ ها سروکار داریم؛ روشن است که بهبود مهارت‌ های کار تیمی و همچنین تیم‌ سازی یک امر بسیار ضروری به حساب می‌ آیند و در هر فعالیتی که داریم مورد سنجش قرار می‌ گیرد.

تیم‌ سازی در اتاق فرار

همان‌ طور که گفته شد تیم‌ سازی در بسیاری از کارهای روزمره به‌ خصوص تفریح و بازی بسیار ضروری است. در میان این تفریحاتی که گفته شد یک سری فعالیت‌ های بسیار لذت‌ بخش وجود دارند که می‌توان از آن‌ها برای بهبود مهارت‌ های کار تیمی استفاده کرد؛ اما اتاق فرار یا اسکیپ روم تجربه چالش‌ های خاص می‌ باشد که خارج از تمامی مسائل کاری و زندگی روزمره انجام می‌ شود.

حتما می‌ دانید که پیدا کردن سرنخ‌ ها و حل کردن بسیاری از معماها شما را به‌ شدت هیجان‌ انگیز می‌ کند؛ و در فضایی متمایز باعث تیم‌ سازی و یا تقویت مهارت‌ های کار تیمی شما نیز می‌ شود. لازم است بدانید که این تمام فواید تجربه بازی نخواهد بود؛ زیرا که برعکس بسیاری از روش‌ های متنوع دیگر به صرف مدت زمان‌ های طولانی اصلا نیازی ندارد.

در اتاق فرار بازیکنان تنها در مدت‌ زمان ۶۰ دقیقه برای جمع‌ آوری کدها و اطلاعات و همچنین رمزگشایی وقت دارند؛ که می‌ توان از کار تیمی به‌ عنوان فرصتی هیجان‌ انگیز برای تیم‌‌ سازی قوی‌ تر، تمرینی با جدیت بیشتر و در مدت‌ زمان کمتر یاد کرد.

بازی هایی با هدف تیم سازی
تجربه بازی هایی با هدف تیم سازی

لازم است بدانید که منظور ما اصلاً این نیست که تجربه یکبار بازی در اتاق فرار می‌ تواند از شما فردی با روحیه تیمی بسیار بالا بسازد و معجزه کند و شما دیگر نیازی به یادگیری و بهبود مهارت‌ های تیمی خود نخواهید داشت؛ اما قطعا بعد از بدست آوردن یک سری از تجربیات دیدگاه شما متفاوت خواهد شد و از چگونگی عملکرد تیم در کارهای تیمی مطلع خواهید شد و تجربه‌ ای در این زمینه به دست خواهید آورد. به‌ طور کلی می‌ توان گفت بازی در اتاق فرار نیازمند همکاری با اعضای تیم می‌ باشد که اولین رمز موفقیت در این بازی به شمار می‌ آید. بر این اساس حتی اگر شده برای یکبار اتاق فرار را تجربه کنید کاملاً متوجه لزوم تیم‌ سازی در اتاق فرار یا اسکیپ روم خواهید شد. ابزارهایی که در اتاق فرار در دسترس بازیکنان قرار می‌ گیرد شباهت زیادی به فعالیت‌ های تیمی و حتی ماموریت‌ های کاری روزمره دارند و احساسی دقیقاً به این شکل در افراد ایجاد می‌ شود اما این تجربه بر خلاف فعالیت‌ های روزمره بسیار هیجان‌ انگیز و سرگرم‌ کننده تر می‌ باشد.

ما توصیه می‌ کنیم که اگر قرار است تجربه‌ ای از بازی در اتاق فرار داشته باشید حداقل تعدادی از هم‌ تیمی‌ های خود را از میان دوستان و همکاران خود انتخاب کنید تا علاوه‌ بر این‌که وقت خود را در این اتاق می‌ گذرانید، بتوانید در کنار دوستان خود تجربه‌ ای هیجان‌ انگیز و خاطراتی یاد‌ ماندنی را رقم بزنید.

یکی از تفاوت های تجربه اسکیپ روم با زندگی روزمره، فاصله گرفتن از باورها و روزمرگی‌ هایی می‌ باشد که شما هر روز مجبور به تجربه آن‌ ها هستید. این تجربه به‌ عنوان راهکاری جدید جهت تقویت روحیه تیم‌ سازی و انجام کارهای تیمی شناخته می‌ شود. در حالت کلی می‌ توان گفت که این یک تکنیک پیشرفته ترکیبی از مهارت حل مسئله و کنجکاوی است که به شکل گروهی و یا تیمی پیش می‌ رود و قطعا در آینده کاری و حرفه‌ ای اشخاص نیز مؤثر خواهد بود.

دلایلی که اثبات می‌ کند اتاق فرار موجب تیم‌ سازی می‌ شود

در ادامه این مقاله ما قصد داریم دلایلی که باعث ایجاد تیم‌ سازی در اتاق فرار می‌ شود را بررسی کنیم اگر علاقه دارید در این زمینه بیشتر بدانید در ادامه همراه ما باشید.

خودشناسی و کشف استعدادهای درونی

اسکیپ روم جزء بازی‌ های مهیج به شمار می‌ رود و روشی عالی برای خودشناسی می‌ باشد؛ زیرا به همه افراد که دوست دارند این نوع بازی را تجربه کنند شانس نشان‌ دادن مهارت‌ هایی را می‌ دهد که تاکنون در شرایط مناسب جهت بروز آن‌ ها قرار نگرفته‌ اند. امکان دارد ایده‌ های شما و یا هم‌ گروهی‌ هایتان در این مسیر بسیار هیجان‌ انگیز باشد به این دلیل تنها به کمی وقت‌ گذرانی با یکدیگر و جمع کردن ذهن خود برای تمرکز بیشتر نیاز دارید. اسکیپ روم یک کار گروهی تاثیرگذار در زندگی روزمره است که پاداش‌ های فردی و جمعی بسیاری در آن وجود خواهد داشت.

بهبود مهارت‌ های حل معماها و مسائل

اکثر بازی‌ های ارائه‌ شده در اتاق‌ های فرار، چالش هایی جهت پیدا کردن راه حل های خلاقانه در سریع‌ ترین زمان ممکن ایجاد می‌ کند. جهت پشت سر گذاشتن این چالش‌ ها و حل معماها شما به خلاقیت و نبوغ بسیاری نیاز خواهید داشت تا بتوانید آن‌ ها را با مهارت‌ های رهبری یا علم خود ترکیب کنید؛ و در آینده از تجربه خود در هرگونه محیط و پروژه جدید هم استفاده کنید و از این مهارت خود لذت ببرید.

بازی هایی با هدف تیم سازی
کارتیمی نتایج ایده آلی دارند

دیدگاهی تازه به مدیران می‌ بخشد

لازم به ذکر است در بعضی از بازی‌ های اسکیپ روم، پرسنل مدیریت می‌ توانند کنار ناظران جهت تماشای جریان بازی حضور داشته باشند و در آن‌ جا اطلاعات بسیار ارزشمندی در زمینه ساختار، توانایی‌ ها، مهارت‌ ها و خلاقیت تیم به دست می‌آورند و امکان دارد بتوانند در طول بازی با گروه خود نیز ارتباط برقرار کنند. یا مثلاً از اتاقی جداگانه به حل معماها و پیدا کردن رمز و رازها بپردازند. در بعضی موارد نیز مشاهده مهارت‌ هایی مثل رهبری یا خلاقیت از طرف رهبر گروه، تفکر انتقادی، دید گسترده‌ تری جهت دریافت پروژه بعدی یا حتی ارتقای اعضا به آن ها خواهد داد.

باعث افزایش سرعت‌ عمل و تیم‌ سازی فوری می‌ شود

همان‌ طور که قبلاً گفته شد در نظر داشته باشید که فقط ۶۰ دقیقه زمان دارید و در این ۶۰ دقیقه شما باید افکار خود را دسته‌بندی کرده و در کمترین زمان بهترین پیشنهاد را برای حل معماها ارائه کنید. و همین امر باعث می‌ شود که افراد مجبور باشند سریع فکر کنند تا زودتر به رمز و رازها پی ببرند. این دقایق تنها فرصت شما و تیمتان است تا بتوانید بازی را جلو ببرید. در اتاق فرار همه باید با بهترین ایده‌ ها در کنار یکدیگر قدم بردارند.

در طولانی‌ مدت اثر بخش می‌ باشد

همان‌ طور که احتمالاً می‌ دانید بازی‌ های اسکیپ روم یا اتاق فرار تمرینی در شرایط سخت به شمار می‌ رود که می تواند تأثیرات بسیار زیادی در لحظه مانند افزایش خلاقیت و تمرکز ایجاد کند. ولی مهم‌ ترین امر این است که این تجربه‌ ها در مدت‌ زمان طولانی نیز مؤثر خواهد بود و می‌ تواند بر روی موفقیت‌ های تیم و افراد آن تیم تأثیرگذار باشند.

 

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *