طراحی اتاق فرار

طراحی

نحوه طراحی اتاق فرار

طراحان اتاق‌ فرار افرادی هستند که با داشتن تجربه و دانش زیاد می‌توانند با طراحی و ساخت صحنه‌های درست، از آسیب رسیدن به بازیکن یا وسایل اتاق و همچنین تغییر روند بازی جلوگیری کنند. افراد با تخیل بالا معمولاً طراحان اتاق فرار هستند. آن‌ها معمایی را ابداع می‌کنند که پاسخ آن به حل معمای دیگری یا یافتن وسیله‌ای در یک مکان پیچیده بستگی دارد.

آن‌ها بارها و بارها خود و ذهن خود را در محیط بازی قرار می‌دهند و تمام راه‌هایی را که بازیکنان ممکن است در آینده برای برهم زدن ریتم بازی استفاده کنند، در نظر می‌گیرند. در بعضی جاها راه حل‌های ساده ای در نظر گرفته شده است تا بازیکنان ناامید نشوند و لذت کشف را از آنها سلب نکنند و در بعضی جاها بازیکنان را به دو گروه تقسیم کرده و فرار هر گروه را به حل معمای گروه دیگر منوط می‌کنند.

داستان‌های واقعی فرار می‌توانند الهام خوبی برای طراحی اتاق فرار باشند. اگر فرار از زندان را دیده‌اید، مایکل اسکافیلد به طرز جذابی از امن‌ترین زندان‌های جهان فرار می‌کند و این کار را به صورت تیمی انجام می‌دهد. از چنین فیلم‌هایی به خوبی الهام گرفته‌اند

فناوری فرار از اتاق

هنگام طراحی اتاق فرار، سیاری از فن آوری‌ها در زمینه‌های مکانیک، الکترونیک، برق، نجاری، معماری، فیلم سازی، طراحی صحنه و … استفاده می شود. نکته بسیار مهمی که سازندگان اتاق فرار باید به آن توجه کنند بحث در مورد آن است روانشناسی داستان. توجه به مفاهیم روانشناختی از همه پارامترهای موثر در اتاق فرار مهمتر است، زیرا با نکات روانشناختی می‌توانید هیجان را از ابتدا تا انتهای بازی در سطح خوبی حفظ کنید و بازیکنان را مشتاق ادامه کار کنید، در غیر این صورت تمام فناوری‌ها  ابزارها و معماها محو می‌شوند. 

طراحی اتاق فرار چقدر طول می کشد؟

یکی از سوالات رایج در این زمینه این است که طراحی و ساخت اتاق فرار چه مدت طول می‌کشد؟ مدت زمان تولید ایده و طراحی سناریو، آماده سازی و دکوراسیون محیط و هوشمندی تا حد زیادی به شرایط بستگی دارد. به طور کلی می‌توان گفت که از ابتدایی‌ترین مراحل تا عمل نهایی ممکن است چندین ماه تا یک سال طول بکشد.

طراحی
اتاق فرار

هزینه ساخت اتاق فرار چقدر است؟

در طراحی و راه‌اندازی اتاق فرار، چندین هزینه باید پرداخت شود. مانند هزینه تولید ایده و طراحی سناریو، آماده‌سازی زیرساخت‌ها برای اجرای ایده‌ها، طراحی دکور، روشنایی، هوش و نوع تجهیزات مورد استفاده و تعداد تجهیزات مورد نیاز! لازم به ذکر است که محاسبه هزینه‌های طراحی اتاق کاملاً تخصصی است.

اصول مهم در طراحی اتاق فرار

برای اینکه سازندگان موفقی در اتاق فرار باشند، تیم‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند باید چندین اصل مهم را در کار خود در نظر بگیرند که عبارتند از:

شرایط اتاق‌های فرار ایران و سایر کشورها را مرور کنید و ایده های منحصر به فردی دریافت کنید

در بازی های مختلف تنوع و تغییر ایجاد کنید و از تکرار بازی‌ها جلوگیری کنید

توجه به اصول روانشناسی در طراحی سناریو و نوع عناصر، رنگ‌ها و موسیقی مورد استفاده در محیط

تمام مراحل بازی را در ذهن مجسم و اجرا و مرور کنید و مشکلات احتمالی را برطرف کنید

موسیقی را متناسب با مراحل مختلف بازی طراحی و آماده کنید

در تمام مراحل بازی به امنیت بازیکنان توجه کنید

ایجاد چرخه اشتراک ایده‌ها با اعضای تیم، رفع نواقص و رسیدن به بالاترین سطح کیفی

اصول طراحی معمای بازی

ارتباط بین سرنخ و معما

وقتی چندین طراح به طور همزمان روی یک معما کار می‌کنند، باید بسیار مراقب باشند تا سرنخ‌های زیادی از یک معما در اتاق باقی نماند. زیرا در این حالت، ممکن است معما فراموش شود و یافتن سرنخ‌ها پیچیده‌تر از معما شود. همچنین لازم است ضمن حفظ توالی و سناریوی داستان، بین سرنخ‌های هر یک از معماها تفاوت قائل شوید. این بدان معنی است که یک سرنخ باید به خوبی شناخته شود که به کدام معما مربوط می شود.

در بدترین اتاق فرار دنیا، طراح سرنخ را به دیوار می‌چسباند یا آن را روی یک تکه کاغذ بی‌ربط می نویسد. با این حال، بازیکنان هنوز نمی فهمند این معما چیست. این باعث سردرگمی بیشتر آن می‌شود. اگر قصد دارید یک معمای نسبتاً دشوار و پیچیده را طراحی کنید، نباید سرنخ‌های آن را خیلی در دسترس قرار دهید. زیرا گیج کننده تر خواهد بود.

طراحی
اصول طراحی معما

معما باید منصفانه باشد

ما به عنوان یک طراح می‌خواهیم بازیکنان معماهای اتاق را حل کنند. ما از شکست آنها لذت نمی‌بریم. عجیب است اگر طراحان اتاق فرار به این واقعیت افتخار کنند که هیچ کس بازی‌های آن هارا را حل نکرده است.

این بدان معنا نیست که ما به دنبال معماهای ساده هستیم و نمی‌توانیم معماهای دشوار را طراحی کنیم. همه معماها می‌توانند با سرنخ‌های گمراه کننده و غیر قابل درک پیچیده شوند، در این صورت نه تنها بازیکنان مورد چالش قرار نمی‌گیرند بلکه اعتراف می‌کنند که به طور ناعادلانه شکست خورده اند. ما اتاق‌های فرار را برای فریب مردم و گرفتن پول از آنها نمی‌سازیم.

معما باید یک راه حل داشته باشد

بازیکنان همیشه به دنبال راه حل برای معما هستند. اگر دو راه مختلف برای حل معما وجود داشته باشد، بازیکنان گیج می‌شوند و میزان رضایت آنها از بازی به شدت کاهش می‌یابد. بنابراین، بدترین نوع معما داشتن چندین راه حل است.

یکی از رضایت بخش‌ترین پاسخ‌هایی که یک طراح می‌تواند از بازیکنان به یک معمای حل نشده بگیرد این است که چرا من به آن فکر نکردم. وقتی بعد از بازی راه حل معما را برای بازیکن توضیح دادیم، او باید متوجه شود که این بهترین راه حل بود و راه حل دیگری نبود.

زمان حل یک معما در اتاق فرار:

یک سوال رایج در طراحی معما این است که چه تعداد معما در اتاق فرار باید وجود داشته باشد و چه مدت باید برای هر کدام صرف شود؟

به طور متوسط​​، بین 7 تا 12 معما در هر بازی منطقی به نظر می‌رسد. بسته به تعداد و درجه سختی، زمان بازی تعیین می‌شود.

بازیکنان می‌توانند زمان متفاوتی را برای حل معما اختصاص دهند. اما مهم است که وقتی بازیکن متوجه می‌شود که چگونه این معما حل شده پنج دقیقه بیشتر طول نکشد. همچنین زمان دسترسی به سرنخ‌های معما نباید بیش از یک دقیقه باشد.

 

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *